Leasing pracowniczy
Leasing pracowniczy
To wynajem naszych pracowników Twojej firmie na określony czas. Sprawdza się gdy firma ma dużo nowych terminowych zamówień lub wchodzi w okres sezonowego nasilenia i szybko potrzebni są odpowiedni i właściwie zmotywowani pracownicy na stosunkowo krótki czas. Zadania są realizowane wypożyczonymi od nas pracownikami.
FAQ
Leasing pracowniczy to oddelegowanie pracownika za jego zgodą do pracy u innego pracodawcy. Podstawą prawną takiego delegowania jest ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Stronami w takim stosunku pracy są: - agencja pracy tymczasowej, - pracownik tymczasowy, - nowy pracodawca zatrudniający/leasingujący pracownika. Pracownik oddelegowany/użyczony innemu pracodawcy nazywany jest pracownikiem tymczasowym. Pracuje on na rzecz nowego pracodawcy pod jego kierownictwem.
Zatrudnianie pracowników tymczasowych w sposób efektywny wspomaga zarządzanie zasobami ludzkimi oraz pozwala na racjonalizację kosztów zatrudniania. Szczególnie taka polityka zatrudnieniowa jest korzystna dla firm w których występuje sezonowość pracy/produkcji i tych borykających się z aktualnym brakiem niezbędnych pracowników. Leasing pracownicy jest także bardzo użyteczny dla firm borykających się z dużą rotacją pracowników oraz w sytuacjach gdy potrzebne jest pilne zastępstwo nieobecnych pracowników. Zatrudnienie w oparciu o umowę leasingu pracowniczego pracowników tymczasowych pozwala szybko i skutecznie zabezpieczyć konieczne moce przerobowe firmy do realizacji niezbędnych zadań.
Pracownik przy tego typu umowie może być zatrudniony przez maksymalny czas 18 miesięcy w 36 miesięcznym okresie czasu.
Pracownik przy tego typu umowie może być zatrudniony przez maksymalny czas 18 miesięcy w 36 miesięcznym okresie czasu.
Wynagrodzenie pracownika powinno być równe temu, jakie dostawał inny pracownik na wykonywanym lub podobnym stanowisku.
Pracodawcy zawierając umowę leasingu pracowniczego z agencją pracy tymczasowej zyskują na szybkości w znalezieniu nowego pracownika, unikają także kosztów związanych z rekrutacją. Nie zajmują się całą procedurą legalizującą pobyt w Polsce i pracę pracownika . Ponadto wszelkie obowiązki pracodawcy wynikające z Kodeksu Pracy w tym kadrowo-płacowe spoczywają na firmie zewnętrznej (agencji pracy).
Leasing pracowniczy to forma pracy tymczasowej. Pracownicy pracują zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej.
Główna różnica to dopuszczalny czas zatrudnienia pracownika i sposób zarządzania takim pracownikiem.
Pracownik w leasingu pracowniczym jest pracownikiem tymczasowym, może w danym zakładzie przepracować maksymalnie 18 miesięcy w 36 miesięcznym okresie. Pracę wykonuje na rzecz nowego pracodawcy pod jego kierownictwem.
Pracownik w outsourcingu procesowym nie jest pracownikiem tymczasowym. Jest pracownikiem zewnętrznej firmy podwykonawczej i pracuje pod jej kierownictwem. Pracę tę może wykonywać przez długi, nieokreślony/nieograniczony czas.
Pracownik tymczasowy nie może wykonywać prac szczególnie niebezpiecznych, w tym: prac na wysokości, prac spawalniczych itp.
W ramach outsourcingu (podwykonawstwa) pod warunkiem spełnienia wymagań określonych w odpowiednich przepisach prawa mogą być wykonywane wszystkie prace, w tym te niebezpieczne, takie jak: prace na wysokości, spawalnicze, itp.